W greckim domu

W poszukiwaniu architektonicznych inspiracji oraz chwili wytchnienia trafiłem na grecką wyspę Kos. Na mapie to malutki punkcik, który w miarę jak mijały tam dni mojego pobytu okazał się być miejscem niezwykle ciekawym, zarówno pod względem kulturowym, jak i krajobrazowym.

Pierwsze wrażenie jakie dało się odczuć, to że czas płynie tu jakby wolniej, a w okół widać więcej uśmiechu i życzliwości. To sprawiło, że w doskonałym nastroju wyruszyłem na poznawanie miejscowej architektury. Oczywiście głównie skupiłem się na poznawaniu domów jednorodzinnych. Udało mi się zobaczyć dwa typowe domostwa greckie.

Grecki dom na wyspie Kos

Grecki dom na wyspie Kos

Są to domy, które jeszcze do niedawna zwyczajowo zamieszkiwane były przez  zamożniejszych mieszkańców Kos.

Charakterystycznym elementem poprzedzającym wejście do domu był piękny trejaż porośnięty winoroślą.  Jest to element niezwykle urokliwy,

ale i wybitnie praktyczny – dający domownikom i gościom możliwość ukrycia się w cieniu liści winorośli i pokrzepienia kiścią owoców zerwanych wprost z krzewu.

IMG_6053

Innym elementem, który wszystkim kojarzy się z grecką architekturą są błękitne drzwi i okiennice. Są one malowane na ten kolor ponieważ na przestrzeni wieków ludzie zauważyli, że kolor niebieski skutecznie odstrasza owady. Niezależnie od kolejnej praktycznej przyczynki, jest to niezwykle malowniczy i piękny architektonicznie element idealnie komponujący się z białymi ścianami domów i kolorowymi kwiatami w donicach.

Grecja 2014 247

Charakterystyczne błękitne okiennice

Jeśli chodzi o wnętrze greckich domów to przede wszystkim zachwyciła mnie ich prostota i funkcjonalność.

Część kuchenno-jadalniana w swoich rozwiązaniach bardzo przypomina najbardziej współczesne rozwiązania, które sam często stosuje w swoich projektach, np. dwustronne palenisko, z którego jak ze współczesnych kominków można korzystać zarówno wewnątrz domu, jak i z ogrodu czy też stół jadalny, który stanowi bezpośrednie przedłużenie strefy gotowania.

Sypialnie tradycyjnego greckiego domu zawsze umieszczane były na podwyższeniu, dzieci spały w kołysce-hamaku zawieszonym nad łóżkiem rodziców. Było to praktyczne i wygodne dla rodziców, którzy mogli w każdej chwili, bez wstawania z łóżka ukołysać maleństwo oraz zapewniało dziecku ciągłe poczucie bezpieczeństwa i bliskości rodziców.

IMG_6059

sypialnia w greckim domu

IMG_6062

tradycyjna kuchnia

2 thoughts on “W greckim domu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *